Mobil Sohbet Siteleri

Kontrollü Sosyal Hayat

Kontrollü sosyal hayat;

Dünyada alışılagelmiş gündelik yaşamı kökten değiştiren koronavirüsle mücadelede önemli verilerden biri kritik vaka oranı. Ülkemizde bu oran 24 Mart’ta yüzde 7,26’yla en yüksek seviyeyi gördü.  Mayıs tablosunda kritik hasta oranı ilk kez yüzde 1’in altına indi. Son 24 saatte bu oran biraz daha düşerek yüzde 0,9’a geriledi.

Veriler son iki ayda yaşadıklarımız dikkate alındığında çok sevindirici. Yalnız koronavirüs tehlikesini atlatmış durumda değiliz. Salgının ortasındayız ve dikkate almaz isek ikinci dalga ile çok sert karşılaşacağız. Pandemi aşısı bulunmadıkça, ilacı üretilmedikçe risk devam ediyor. Rehavete kapılmamalıyız.

Koronavirüsle mücadelede ikinci aşama bugün başlıyor. “Kontrollü Sosyal Hayat” adıyla bundan sonra anılacak ikinci aşama bir nev’i yeni hayata adaptasyon dönemi olacak.

Koronavirüse karşı yürütülen mücadelede birinci aşama başarıyla sonuçlandı. Günlük yapılan test ve iyileşen hasta sayısı arttı. Vaka ve ölü sayısı ise azaldı. Grafikteki eğri yön değiştirdi. Salgın kontrol altına alındı.

Koronavirüs salgınına yönelik tedbirler kapsamında kapatılan berber, kuaför, güzellik salonu, alışveriş merkezleri ile giyim eşyası, ayakkabı, çanta, zücaciye gibi ürünlerin satıldığı işletmeler kontrollü şekilde faaliyete geçiyor.

Yasakların ve kısıtlamaların gevşetilmesiyle sokağa çıkan vatandaşların caddelerde ve AVM’lerde dolaşımı artacak. Kontrol altındaki salgın risk oluşturmaya devam edecek. En kritik günde maske takmak, sosyal mesafeyi korumak, sık sık el yıkamak gibi hayati kurallara harfiyen uymak hâla çok büyük önem taşıyor.

Salgını önleme mücadelesinden asla vazgeçilmemesi gerekiyor. Sadece ülkemizde değil tüm dünya devletlerinde Covid-19 diye de isimlendirilen yeni tip koronavirüsle mücadelede uzun soluklu bir savaş var. Eski gündelik yaşama yeniden dönsek bile bu durum, salgın tehlikesi bitene kadar herkesin Devletimizce alınan tedbirlere ve oluşturulan kurallara uymaları bir zorunluluk.

Bugün bir kez daha gördük ki; kısıtlamaların gevşetilmesinin ardından yine sokaklar doldu, taştı. Yollarda trafik yoğunlu baş gösterdi.

Çin’den dünyaya yayılan koronavirüs henüz geçmiş değil, ülkemizde şimdilik kontrol altına alındı. Ancak ölüm saçmaya devam ediyor. Bugüne kadar virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı korkutucu boyutlara ulaşmış durumda.

Kontrollü Sosyal Hayat’a merhaba derken rehavete kapılmayalım, alınan kararlara mutlaka uyalım. İkinci ve büyük bir dalganın gelme olasılığı kuvvetle muhtemel.

Onun için Devletimizin aldığı kararları evimizde, cadde ve sokaklarımızda işyerlerimizde uygulayalım. Bilim Kurulu Üyelerinin yaptığı uyarıları dikkate alarak yeni yaşantımızı ona göre şekillendirelim.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Mobil Ağa Katılın

Sizde ücretsiz olarak SebebiyaT Mobil Sohbet odalarına giriş yapabilir keyifli zaman geçirebilirsiniz. Tutkulu sohbet, zevkli sohbet

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden
%d blogcu bunu beğendi: