Mobil Sohbet Siteleri

Ne Oldu Bize

Tarih Nisan 1933’ü gösterirken bugünün tartışmalarından uzak bir ant yazılıyordu Ne Oldu Bize. Kelimeler Reşit Galip Bey’in kaleminden dökülüyordu mısralara.Bu ant Cumhuriyet’in 10. yılında çocuklara okutuldu.Daha sonra Bakanlık Cumhuriyet’in 10. yılından başlayarak bu andın sürekli okutulmasına karar verdi.

Andımız zaman içerisinde bazı değişikliklere uğradı ama şuan konumuz ne  bu yapılan değişiklikler ne de Reşit Galip Bey’in hayatı. İlkokulda sabahları derse girmeden önce yağmurda, çamurda , karda öğretmenlerimiz ile beraber bağıra bağıra okuduğumuz andımızın ne zamandan bu yana  faşist bir  kavram olduğu. Bundan yıllar önce  de andımızdan rahatsız olanlar oldu, kaldırmak isteyenler de oldu. peki 2013 yılında ne oldu da andımız kaldırıldı?

Birazcık hafızamızı yoklarsak 2013 yılında yapılan açılım projesi ile verdiğimiz ödünleri hatırlayacağız.
Bu andın varlığından rahatsız olanların hepsinin ağzında içinde TÜRK kelimesi geçmesi. Peki soruyorum sizlere bizim milletimiz TÜRK milleti, bayrağımız TÜRK bayrağı , ülkemizin adı da TÜRKİYE CUMHURİYETİ iken andımızda Türk kelimesi geçmesi normal değil mi? Bizim soylu geçmiş tarihimizi diğer devletlerin kitaplarından araştırırsanız TÜRK ve TÜRKLER kelimesini görürsünüz.

Buradaki TÜRK kelimesi bir etnik farklılık değildir. Buradaki TÜRK ibaresi TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşı olan ve TÜRK BAYRAĞI altında  yaşayan vatandaşları  temsil etmesi değil midir?  TÜRKİYE CUMHURİYETİ  laz , çerkez , zaza , kürt , abaza …… gibi  çeşitli etnik kökenli vatandaşlardan oluşan bir devlettir.
TÜRK milleti  tarihi boyunca aman dileyene kılıç kaldırmayan yardıma ihtiyacı olana  da  sırtını  dönmeyen bir millet olmuştur.

Gelelim bazı kesimlerin gelişmiş , özgürlükçü gibi kelimelerle ifade edilen Avrupa’ya. Bizim milletimizin başına en ufak bir felaket gelse hangi Avrupa devleti bize kapılarını açar? Şunu unutmayalım ki bu topraklar üzerinden gidecek başka bir yerimiz , yardım isteyecek kimsemiz yok.

Biz değil miydik Dünya savaşında 70 milletten insanla savaşan ? Çanakkale’de etten duvar örerek tarihler yazan.O zamanlar neden yoktu bu TÜRK-TÜRKÇÜLÜK-IRKÇILIK tartışması.Bir olmamız için her zaman bir felaket yada savaş olmasına mı ihtiyacımız var. Ne Oldu Bize Düzce depreminde nasıl birlik olduysak Van depreminde de birlik olmadık mı?

Vakit uyanma vaktidir at gözlüklerimizi çıkartıp şöyle etrafa bakma vaktidir.
Varlığım TÜRK varlığına armağan olsun

                 NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Mobil Ağa Katılın

Sizde ücretsiz olarak SebebiyaT Mobil Sohbet odalarına giriş yapabilir keyifli zaman geçirebilirsiniz. Tutkulu sohbet, zevkli sohbet

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden
%d blogcu bunu beğendi: