Mobil Sohbet Siteleri

Sıcak Çay İçmek Kanser Riskini Artırır

Sıcak Çay İçmek Kanser Riskini Artırır Sebebiyat.net ailesi olarak sizler için arastırdık. Yorumlarınız ile bizlere destek olabilirsiniz. Çağımızın ve bu güzel ülkemizde artık grip gibi yaygınlaşmış bir hastalıktır. Erken fark edildiğinde kurtulma ihtimali daha yüksektir. Fakat geç kalındığında pekte kurtuluşu olmayan bir hastalık türüdür. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhisin önemli olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Araştırmacılar, içeceklerini 60 derece santigrattan (140 derece Fahrenheit) daha sıcak olan ve günde 700 ml’den fazla çay tüketenlerin (yaklaşık iki büyük bardak), daha düşük derecede daha az çay tükentelenlere göre özofagus(yemek borusu) kanserine yakalanma riski %90 oranında daha yüksek olduğunu buldular.

Çalışma, kuzeydoğu İran’ın bir eyaleti olan Golestan’da 50.000’den fazla kişiyle yapıldı. Amerikan Kanser Derneği’nden ve bu araştırmanın da baş yazarı Dr. Farhad Islami:”Birçok kişi çay, kahve ya da diğer sıcak içecekleri içmekten hoşlanır. Ancak, bizim raporumuza göre; çok sıcak çay içmek yemek borusu kanseri riskini artırabilir ve bu nedenle sıcak içecekleri içmeden önce biraz soğumasını beklemenizi öneririz.” Önce yapılan bir araştırmada da sıcak çay içme ile özofagus (yemek borusu) kanseri arasında bir bağlantı bulunmuştu.

Fakat bu son yapılan yeni araştırmanın yazarlarına göre, çarşamba günü (20 Mart 2019) Uluslararası Kanser Dergisi’nde yayınlanan bu çalışmada içilen sıcak içeceklerin hangi derecede kanser riskini artırdığı ilk defa  tespit edilmiştir Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’na göre, yemek borusu kanseri dünyadaki en yaygın sekizinci kanserdir ve her yıl yaklaşık 400.000 kişinin ölümüne neden olan ölümcül bir hastalıktır. Bu kanser türü, genellikle duman, alkol, asit reflü ve – belki – sıcak sıvılar nedeniyle yemek borusunda tekrarlanan yaralanmalardan kaynaklanmaktadır.

Yemek borusu, yutulan gıda ve sıvıları mideye ulaştıran uzun bir tüptür. Amerikan Kanser Derneği, 2019’da Amerika Birleşik Devletleri’nde kadınlarda 13.750 yeni özofagus (yemek borusu) kanseri vakası ve daha 3.900 yeni vakanın teşhis edileceğini tahmin ediyor. Araştırmacılardan oluşan ekip, ortalama 10 yıl boyunca 40-75 yaşları arasındaki 50.045 kişiyi incelediler. Araştırmacılar 2004 ve 2017 yılları arasında 317 yeni özofagus kanseri vakası tespit ettiler.

                           Dünyada Çay İçimi

Türkiye ve Güney Amerika gibi yerlerde, bundan sıcak ve hattâ daha sıcak çay içmek yaygındır. ABD Çay Derneği Başkanı Peter Goggi, geçen yıl CNN’e yaptığı açıklamada şunu söyledi: “Orta Doğu’ya ya da Rusya’ya giderseniz, sürekli sıcak olan bir semaverden içiyorlar.Çok, ama çok sıcak olan…” University College London’da kıdemli araştırma görevlisi olan Dr. James Doidge de, sıcak içeceklerin önemli bir faktör olduğunu özellikle belirtmektedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Mobil Ağa Katılın

Sizde ücretsiz olarak SebebiyaT Mobil Sohbet odalarına giriş yapabilir keyifli zaman geçirebilirsiniz. Tutkulu sohbet, zevkli sohbet

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden
%d blogcu bunu beğendi: