Chat, Sohbet, Muhabbet, Mobil Chat Sohbet Siteleri

Moodys’den gece yarısı sürprizi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu B2’den B3’e düşürdüğünü, not görünümünü ise negatiften durağana çevirdiğini açıkladı. Not indirimi CDS primlerinde gözlenen gevşemeyi sona erdirebilir, Hazine ve Türk kuruluşlarının yurt dışında borçlanması pahalılanabilir.

Kathrin Muehlbronner ve  Alejandro Olivo tarafından yazılan kredi riski kıymetlendirme raporuna nazaran, kamunun her geçen gün klâsik ekonomik metotları feda eden kur istikrarını muhafaza ve TCMB döviz  rezervlerini artırma uğraşları başarılı olmayacak. Daima karmaşıklaşan makro-ihtiyati önlemler, kontrol tedbirleri ve maliye siyasetlerinin muvaffakiyete erişmesi çok sıkıntı.

Moody’s, Türkiye’nin ödemeler istikrarı üzerinde artan baskıları ve Döviz rezervlerinin daha da düşme riskini, kredi notunun düşürülmesine neden olarak gösterdi. Kuruluş ayrıyeten, Türkiye’nin cari açığının muhtemelen evvelki beklentileri büyük bir farkla aşabileceğini kaydetti.

Kuruluş, Türkiye’nin cari süreçler açığının bu yıl gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 6’sına yakın olacağını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden evvel beklenenden üç kat daha fazla olacağını iddia ediyor.

Moody’sden gelen sürpriz not indirimi son 2 haftada Türkiye’nin CDS primlerinde gözlenen gerilemeyi aksine çevirebilir. Eylül-Aralık ortasında $22 milyar dış borcu çevirmek zorunda olan banka ve finans dışı şirketlerin işi de bir kademe daha zorlaştı diyebilir.

Not indirimi gece yarısı geldiği için, döviz piyasalarında yansıyı ölçme imkanı olmadı. Dövize talep gelse de, TCMB dolaylı müdahalelerle dolar/TL’yi 18.00’ın altında tutacak. Fakat, kış yaklaştıkça azalan döviz rezervlerinin TCMB’nin kur istikrarını sağlama misyonunu içinden çıkılmaz hale getirmesi beklenir.

Erdoğan’ın ikinci bir 21 Aralık 2021 şokundan kurtulması için tek dermanı kaldı: Rusya ve Suudi Arabistan’dan harcanmak kaydıyla yüksek ölçüde döviz kaynağı gelmesi.

Kaynak:  Bloomberg, link burada

Şenol Babuşçu: Bankalar, ‘tüketici’ için bin dereden su getiriyor

TL Kredi ve Mevduat Faizleri Azaldı…

KKM ve REZERV tartışmaları şiddetlendi! & Dolar arayışı devam ediyor | Güldem Atabay

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Mobil Sohbet Ağına Katılın

Sebebiyat, mobil sohbet ve mobil chat olarak tüm cihazlarla uyumludur. Ayrıca güvenilir sohbet sitesi olmakla beraber; parasız sohbet siteleri, hatta görüntülü sohbet siteleri arasında rakipsiz sohbet olduğunu eski mynet sohbet kullanıcıları tarafından bilinmektedir. Tr sohbet, bizim mekan, geveze sohbet gibi eski chat siteleri arasında geçmişi olan bayan sohbet ve bayan chat ağırlıklı sohbet, chat ve muhabbet sitesi olmaktadır.
Güvenilir sohbet siteleri arayanlar; Sebebiyat NET özel mobil sohbet yazılımı sayesinde keyifli zaman geçiriyor. Mobil chat sohbet deneyimi yaşamak için, hemen ücretsiz sohbet deneyimi yaşayın. Tamamen bedava sohbet sitesi olan sebebiyat, yeni bedava mobil sohbet sistemini geliştirdi.

mobil sohbet mobil chat