Chat, Sohbet, Muhabbet, Mobil Chat Sohbet Siteleri

ZİHNİNİZ TATİLE HAZIR MI ?

Koca bir yılı tahminen de o bir haftalık tatilin heyecanı ve umuduyla geçirdiniz. Hepimiz, yılın tüm gerginliğini, koşturmasını, zorluklarını, hayal kırıklıklarını bir haftalık tatilin omuzlarına yüklüyoruz. Daha gitmeden kendimize yüklediğimiz beklentiler, tatilde de peşimizi bırakmıyor. Hatta yapılan araştırmalar tatile giden şahısların tatile gitmeyenlere oranla daha mutsuz olduklarını ortaya koymuş. Birden fazla vakit tatil dönüşü söylediğimiz “işte artık bir tatile gereksinimim var” cümlesi de bu araştırmaları takviyeler cinsten.

Üstüne üstlük son yıllarda insanoğlu, o kadar çok dış etkenle sınanıyor ki… Pandemi, iklim krizleri, savaşlar, ekonomik çalkantılar, istikrarsız ve yüksek tempolu iş hayatının inişli çıkışlı zorlukları… İnsanlık tahminen de birinci sefer böylesine sabır ile sınanıyor. Tüm bu yükleri geride bırakmak için bir yıl beklediğimiz tatil ise daha gitmeden “tatilim bitecek” korkusu ile olması gerekenin tam zıddı bir ruhsal durum ile baş başa bırakıyor.

Bu noktada durup düşündüğümüzde, tatile yüklediğimiz mana altında kaybolduğumuzu görmüyoruz. Aslında bedelli olan tatil değil, tatili nasıl planladığımız. Birden fazla insan, tatilinde iki yoldan birini izler. Birincisi, her gün ellerindeki check-list ile gün bitmeden tüm aktiviteleri gerçekleştirmeye çalışırken, günü büyük bir yorgunlukla tamamlar. İkincisi ise büsbütün gevşeme üzerine heyeti bir tatil planıdır. Tahminen tüm gün deniz kenarında ya da bir ağaç gölgesinde; mümkün olduğunda minimumda hareket ederek tatilini geçirir.

Aslında tatil planımızın tek gayesi şarj olmakken, neden bütün bir tatili bir yerden bir yere koşturarak ya da hiçbir farkındalık yaşamadan, hayatımıza bir yenilik katmadan tüm günlerimizi havuz başında geçiriyoruz? Artık biliyoruz ki her iki seçenek de tatil dönüşünde kişiyi mutsuz eden bir yaklaşım içeriyor.

TalkTubaNa Kurucusu Tuba Müftüoğlu

Şimdi size kendinizi çok daha beğenilen hissettirecek ve sahiden tatil yaptığınızı ruhen de fark edebileceğiniz bir reçete sunuyoruz. Mindfulness’i temel aldığınız bir tatile ne dersiniz? TalkTubaNa Kurucusu Tuba Müftüoğlu seyahatlerinizde farkındalığınızı ve huzurunuzu artıracak ve bavulunuzu toplamadan evvel size gerçek bir tatil yaşatacak 7 öneriyi sıraladı.

1
Önce yavaşça telefonunuzu bırakın

Telefonunuz ya da laptopunuzla temasınızı ne kadar keserseniz, kendinize ve tatil tecrübenize o kadar bağlanacaksınız. Telefonlarımızı ve toplumsal medya hesaplarımızı birbirinden hoş fotoğraflarla doldurmak elbette heyecan verici ve bir taraftan da egomuzu okşuyor. Lakin telefon ile yakalamak istediğimiz her anda aslında gerçek “an”ı kaçırdığınızın farkında mıyız? Bazen çektiğimiz en kâfi görünüm, anılarımızda olanlar değil mi?

Telefonlarımızı çok fazla kullanarak aslında tatilin içinde yaşayacağımız o sürpriz anların tecrübesiyle teması kaybetmiş oluyoruz. Kendimize ayırdığımız o birkaç gün içinde telefonumuza bakmadan ve maillerimizi denetim etmeden tüm odak noktamızı yaşadığımız ana verdiğimizde; ayak parmaklarınızın altındaki kumu, ayak bileklerinize çarpan dalgaların sıcaklığını çok daha fazla hissedecek, çok daha fazla ömürle temas halinde olacağız. Hayatın tüm hoşlukları yalnızca o an için bizimle ve onu maalesef konuta götürme talihimiz yok. Bu yüzden sadece o anı yaşamaya odaklanın.

2
Acele etmeyin

Farkında olmasak da hayattaki en manalı anlarımızı bir yerden bir yere koştururken kaçırıyoruz. Bu, farkındalığın tam zıddıdır. Tez etmek, dikkatimizi ve o anda kalma maharetimizi büsbütün öldürür. Sakin kalarak yaşadığımız anları hissetmeyi ve yeni anlara açık olmayı öğrenmeliyiz. Bu dikkatli bakış açısı, bir sonraki durağa gitme konusunda tasa duymadan rahatlamanıza ve harikulâde tecrübeler yaşamanıza teşvik edecektir.

3
Nefesinizle anda kalın

Belki günlük hayatınızda uygulamaya başladınız ya da etrafınızdan nefes egzersizi yapan arkadaşlarınızın yaşadığı deneyimleri dinlediniz. Günlük hayatımızda nefes ne kadar pahalıysa tatilde de o kadar pahalı. İş yerinde ya da konutta yaşadığımız külfetlerde bir anda içimizi kaplayan tasayı derin bir nefes alarak geride bırakmayı öğrendik. Günümüzde derin nefes almak, bir ana odaklanmak, nefes almak için vakit ayırmak; ruhunuzu yenilemenin tahminen de en kusursuz bir yolu. Tatildeki o eksiksiz “an”larınızı kaçırmamak için derin nefesler almayı unutmayın.

4
Yediğiniz her lokmanın tadına varın

Seyahat etmenin tahminen de bizi en çok baştan çıkaran yanlarından biri farklı yemekleri ve yemek kültürlerini deneyimlemek değil mi? Lakin birden fazla vakit bu tecrübesi çok aceleye getiriyoruz. Her lokmanın tadını çıkarmak, lezzetleri keşfetmek için o anları da hissederek yaşamak gerekiyor. Tabağımızdaki o çok merak ettiğimiz lezzetin tadına varmak için yavaşlamanın tam vakti. Her aldığınız lokmada tek tek içindeki gereçleri keşfetmeye çalışın, uzun uzun çiğneyin, nefes alışınızı düzenleyin ve o anın farkında olun. Yemeğinizden daha fazla keyif alacağınızı göreceksiniz. Üstelik yanlışsız beslenmenin en kıymetli gerekliliğini de yerine getirmiş olacaksınız.

5
Spontane olun

Tatilinizde bir programa, gezilecekler, yenilecekler listesine bağlı kalarak tansiyona girmek yerine dolambaçlı yollara ve seyahatlere açık olun. Tahminen şu köşeyi döndüğünüzde geçen ay açılan şahane bir lezzet durağı keşfedeceksiniz. Kendinize her gün yeni keşifler yapabilmek için 2 saat ayırın. Farklı mağazalar, yerler, restoranlar, sokaklar deneyimlemek için kendinize bir talih verin.

6
Yeni beşerler tanıyın

Farkındalık, kendinize ve diğerlerine açık olmakla ilgilidir. Beşerlerle göz teması kurmaktan, sabahları günaydın demekten, gülümsemenizi paylaşmaktan, bilmediğiniz yolu sormaktan çekinmeyin. Bu sefer sohbeti başlatan siz olun. Tatile gittiğiniz yerde görülecek farklı bir yer olup olmadığını sorun. Tatile geldiğiniz kentte, hiç bilmediğiniz şeyleri yeni arkadaşınızdan öğrenebilir, farklı bir beşerle orjinal bir kültürün kapısını açabilirsiniz.

7
Meditasyona vakit ayırın

Daha şuurlu yaşamak, geçmiş ya da gelecek yerine şimdiye odaklanmak insanı ayakta fiyat. Gün içinde saatlerinizi harcamak zorunda değilsiniz. On dakika bile ayırarak sakin ve huzurlu bir “an” yaratabilir, zihninizi özgür bırakabilirsiniz.

Stresli olduğumuzda verimliliğimiz azalır. Tatildeyken bedeninizi hareket ettirmeyi ve meditasyon yapmayı bir öncelik haline getirin. Yalnızca esneyerek, yüzerek, kıyıda koşarak, yürüyüşe çıkarak yahut yoga yaparak bedeninizi hareket ettirebilirsiniz. Bu antrenmanları yaparken yükselen duyusal uyarılarınızı daha çok fark edeceksiniz. İster karaya vuran dalgaların sesini, ister sabah öten kuşların cıvıltılarını, isterseniz omuzlarınızdaki su damlacıklarının serinliğini yaşayın; tabiatın sizi içine almasına fırsat verin.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Mobil Sohbet Ağına Katılın

Sebebiyat, mobil sohbet ve mobil chat olarak tüm cihazlarla uyumludur. Ayrıca güvenilir sohbet sitesi olmakla beraber; parasız sohbet siteleri, hatta görüntülü sohbet siteleri arasında rakipsiz sohbet olduğunu eski mynet sohbet kullanıcıları tarafından bilinmektedir. Tr sohbet, bizim mekan, geveze sohbet gibi eski chat siteleri arasında geçmişi olan bayan sohbet ve bayan chat ağırlıklı sohbet, chat ve muhabbet sitesi olmaktadır.
Güvenilir sohbet siteleri arayanlar; Sebebiyat NET özel mobil sohbet yazılımı sayesinde keyifli zaman geçiriyor. Mobil chat sohbet deneyimi yaşamak için, hemen ücretsiz sohbet deneyimi yaşayın. Tamamen bedava sohbet sitesi olan sebebiyat, yeni bedava mobil sohbet sistemini geliştirdi.

mobil sohbet mobil chat